8.ročník AUTHOR Fatransko - Strážovského cyklomaratónu
There are no translations available.

cestné trasy 228/115/65 km, 3300/1100/600 m prevýšenie

13. september 2003 bol dňom, na ktorý sa organizačný team SCK CYKLO TOUR Súľov pripravoval takmer 9 mesiacov. Dôvod? 8. ročník cestného AUTHOR Fatransko - Strážovského cyklomaratónu v Mošovciach. Známe prostredie, známe trasy a známe tváre. Čakali sme len, ako sa ku nám zachová príroda. Vyššie uvedený dátum Vám však napovie, ako to s počasím dopadlo. Štvrtok a piatok určite vstúpia do histórie, ako 2 najškaredšie dni tohto leta. Aspoň pre nás! Teraz, keď píšem reportáž, mi to pripadá ako schválnosť. Deň po pretekoch začalo babie leto, a trvá a trvá... Nebolo to však len počasie, čo sa malo pokaziť. Cestou do Mošoviec havaroval team rakúskych časomeračov a okrem plne vybaveného auta rozbili aj 5 metrovú svetelnú tabuľu, s ktorou sa na Slovensku ešte nemeralo. Škoda bola púhych 300.000 Eur... Chvalabohu sa vážne nezranil nikto a tak nám dvaja borci z tejto posádky prišli merať.
Ale čo, cyklomaratón aj napriek týmto veciam dopadol veľmi dobre. Okrem 3 ľahších pádov v Necpaloch (kde inde...!) sa nič vážne nestalo. Vo štvrtok večer, keď sme uzatvárali on-line prihlášky, figurovalo v štartovke 250 ľudí. Takto nejak to bolo aj pred súľovským MTB cyklomaratónom, kde však na štarte napokon stálo 484 ľudí. A tu? 276 účastníkov z 3 krajín!
S AFSCM sú neodmysliteľne spojené aj sprievodné akcie. V piatok 12.9. o 20.00 hod. sa v plnej paráde prezentoval Peter Patsch, účastník 1.slovenskej cykloturistickej expedície: "Po hodvábnej ceste do Japonska". Počas večera potom vystúpila s atraktívnou ohňovou show aj žilinská skupina EIWHANA.
A ako to vyzeralo v sobotu? O 7.hod. ráno vyrazilo na trasu 228 km 97 maratóncov. O 2 hodiny neskôr sa na štart postavil balík trasy 115 km a poslední štartovali 16 ľudkovia na trase 65 km. S postupom času pribúdali aj slnečné lúče. Na "veľkých" občerstvovačkách bolo nachystané tradične bohaté menu: banány, pomaranče, jablkové štrúdle, hrozienka, műsli, dobošky, chlieb s maslom a nárezom, rajčiny, minerálka, ionťák, malinovka, čaj s "tužidlom" a bujón. Ako prvý do cieľa dorazili nesúťažní 65-kári. O 12.15 hod. sa do cieľa dorútil 12-členný balík trasy 115 km a z celkového prvenstva sa tešil Maroš Wiezik z Dukly Trenčín. Trasu 228 km po 50 km dlhom sólovom úniku vyhral Roman Broniš z ŽP Športu Podbrezová.
Počas dňa si diváci aj pretekári mohli pozrieť zopár pekných stánkov špecializovanej predajnej výstavy. Pred slávnostným vyhodnotením a bohatou tombolou ešte vystúpili mažoretky z Mošoviec a svoj šermiarsky kumšt a strelecký arzenál predviedla skupina historických umení DIADÉM z Martina. Tradičný a očakávaný záver tvorila bohatá tombola s hlavnou cenou - rámom AUTHOR v hodnote 12.000 Sk.
Čo dodať na záver? Verím, že sme sa všetkým zúčastneným postarali o príjemné prežitie voľného času a spoločne sme tak naplnili ideu AUTHOR Fatransko - Strážovského cyklomaratónu : ...aj to je cesta ku zdraviu! Dovidenia v roku 2004, priatelia.
Ing. Slavomír Strečanský
SCK CYKLO TOUR Súľov