5.ročník AUTHOR Fatransko - Strážovského MTB cyklomaratónu
There are no translations available.

MTB 103/52/28 km, 2980/1500/660 m prevýšenie

6. a 7. júna sa v Súľove uskutočnil 5.ročník AUTHOR Fatransko - Strážovského MTB cyklomaratónu, ktorý bol súčasťou štvordielnej AUTHOR maratón série MTB 2003. Organizátori z SCK CYKLO TOUR Súľov však už pár dní pred akciou sledovali vývoj počasia, ktoré značne ovplyvňuje účasť a tá sa kľudne mohla pohybovať v rozmedzí 300 - 500 cyklistov. Jediný deň, na ktorý bolo hlásené horšie počasie bol samozrejme piatok. Obedná búrka síce prehrmela rýchlo, no na 4 hodiny zrušila elektrický prúd, na 10 hodín vyradila telefóny v KD Súľov a organizátori mali o zábavu postarané... Prezentácia vďaka tomu odštartovala o niečo neskôr, no postupom času všetko prišlo do svojich koľají. O 20.30 začalo očakávané predstavenie 1.Slovenskej cykloturistickej expedície "Po Hodvábnej ceste do Japonska", spojené s autogramiádou jej účastníkov. Počas večera sa popri tom 2x predviedla aj žilinská skupina EIWHANA so vzrušujúcou ohňovou show. Premietanie a následná debata skončili až krátko pred polnocou.
V sobotu 7.júna začala prezentácia účastníkov o 6.30 hod. Do 8.00 však vládol až príliš veľký kľud. Organizátorom stúpal tlak v pomyslení na to, že sa má zaprezentovať ešte takmer 300 ľudí (!) a štart trasy 103 km s celkovým prevýšením 3 km bol pritom naplánovaný už na 9.00... Tak typické pre podobné akcie! Čo môžeš odložiť na poslednú chvíľu, to aj odlož. Potom sa ale diali veci... Na najdlhšiu trasu - 103 km nakoniec našlo "morál" 90 cyklistov vrátane jednej ženy, na 52 km to bolo 340 cyklistov a najkratšia 28 km trasa mala 54 štartujúcich. Čiže v súčte 484 účastníkov z Čiech a Slovenska odštartovalo z námestia v Súľove na "premiérový" 5.ročník AUTHOR Fatransko - Strážovského MTB cyklomaratónu v kúzelnom prostredí Súľovských skál. A čo počasie? Slnečno a neskutočne teplo!
Medzi jednotlivými štartmi sa predviedol špičkový český cyklistický šoumen SPACEMAN a ľudia sa nestíhali diviť, čo všetko sa dá na bicykli zdolať. V tomto čase už naplno bežala aj predajná výstava, na ktorej bolo 10 špecializovaných stánkov s cyklistickými doplnkami, oblečením, výživou, literatúrou, suvenírami a samozrejme aj občerstvenie. Okolo obeda priviedlo svojich koníkov PD Súľov a o zábavu bolo postarané. Sprievodný program bol zabezpečený aj na trasách. Vo Vrchteplej v čase 10.00 - 12.30 hod. hral folklórny súbor Považan a veselo (a teplo) bolo aj v Rajeckej doline na občerstvovacích staniciach v Jasenovom, v Lietave a Podhorí. O to, aby na trasách fungovalo všetko hladko, sa staralo 90 usporiadateľov, z toho 35 len na križovatkách !!! Je smutné, že niektorí "fanúšikovia" cyklistiky fušovali do remesla tímu značkárov a pripravili pre štartujúcich zopár "nových" trás. Všetky zmeny sa však podarilo včas odstrániť a trasy boli zabezpečené na 100%.
Ako prví sa v Súľove objavili okolo 11.30 hod. pretekári na trase 103 km, ktorí mali pri nájazde do druhého kola občerstvovačku pri evanjelickom kostole. O 11.45 hod. sa v cieli objavil víťaz trasy 28 km - Marek Lovíšek z X-Športu Považská Bystrica, o 12.25 si to rozdalo v špurte na páske 4-členné čelo trasy 52 km a z víťazstva sa tešil Jan Šestina z RK Racing teamu Ružomberok. Víťazom najdlhšej trasy sa po 4 a pol hodinách tvrdej driny stal Vladimír Oprenčák z tímu Kelly´s. Do cieľa nakoniec dorazilo 462 zo 484 účastníkov. Slávnostné vyhodnotenie víťazov zavŕšené žrebovaním tomboly v celkovej hodnote 80.000 Sk začalo o 17.00 hod. na Súľovskom námestí.
Náš obdiv patrí všetkým, ktorí našli odvahu postaviť sa na štart a vlastne tak naplniť ideu AUTHOR Fatransko - Strážovského MTB cyklomaratónu: ...aj to je cesta ku zdraviu! Ďakujeme im za účasť a tešíme sa na stretnutie 13.9.2003 na 8.ročníku AUTHOR Fatransko - Strážovského cestného cyklomaratónu v Mošovciach. V mene organizátorov ďakujem aj všetkým sponzorom, usporiadateľom a subjektom, ktoré nám umožnili toto podujatie zrealizovať.
Ing. Slavomír Strečanský
SCK CYKLO TOUR Súľov